PRINCIP ŽIVOTA

09.06.2017

Dnes jsem pozorovala les. Jeho koruny. Představte si pohled z vrchu, tedy jako byste stáli na skalách a dívali se do údolí pod sebou. Všude les. Nádherná zelená, v různých odstínech, plná života. Pofukoval větřík, takže se koruny stromu vlnily. Chvilkama jsem měla pocit, že stromy jakoby ševelí. Jak procházely jednotlivé vlny korunami, bylo to jakoby si stromy povídaly.

V tom pohledu jsem se na chvíly úplně ztratila. A ucítila jsem svou malost. Malost oproti té nádheře přede mnou, té plnosti v tom kypícím životě. A věřte mi nebo ne, byl to krásný pocit. Samotné uvědomění, že jsem součástí něčeho velikého, něčeho, co přesahuje mnohonásobně mé chápání pěti smysly...

Vše kolem nás tu není pro nás. Je to prostě tu a my jsme toho součástí. Nejsme nic víc, než strom, zvíře, brouk... Jsme jen jiný druh života, který do celého tohoto systému zapadá.

A jediné, čím se lišíme od všech těch ostatních živých bytostí a tvorů je, že si myslíme, že jsme něco víc. Tedy lišíme se jen naší pýchou. Pýcha a samolibost člověka udělala odlišným, ale jen ve smyslu negativním. Sami se tak oddělujeme od systému a stáváme se tak určitou formou "zvláštního bujení" (napadá mě paralela s rakovinou, kterou tak hojně lidstvo trpí). Prostě jdeme proti celku.

Je potřeba si toto plně uvědomit. Pochopit to a procítit si to do morku kostí. Je to základní princip života tady na Zemi. Život je dar, který dostáváme proto, abychom tvořili v souladu se systémem (přírodou, Bohem) a ne proti němu.

Dříve to lidé uměli. Žili v souladu, žili dle přírody, jejich cyklů. Dokázali vnímat intenzitu zvláštních míst, vnímali vodu, oheň, vzduch i zemi. Jak často si vzpomeneme třeba jen na tyto čtyři základní živly teď - v dnešní době? A přitom by stačilo, aby nám chyběl jen jeden a vše by zaniklo.

Myslím, že je zřejmé, kam nás vede toto dnešní zamyšlení... Dokud si každý sám toto vše PLNĚ neuvědomí, nic nezměníme. Nejprve totiž musíme pochopit (nebo možná lépe vzpomenout si ) a přijmout tento základní fakt života.

Za redakci Českého Anděla
Lenka Vágnerová


Český Anděl aneb Jedeme to po česku 
Provozovatel webu: Lenka a Roman Vágnerovi
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!